Dünyanın en pahalı kardelenleri – ve kış çiçeği hakkında her şey

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Sevgili okuyucularım, yazılarımı aslında kendim yazdığıma sizi nasıl inandırabilirim merak ediyorum. Sonuçta aşağıdaki satırlar bir tür yapay zeka tarafından da yazılmış olabilir. Kolay. Tek yapmam gereken, ilgili bir web sitesini aramak ve telefonda birkaç anahtar kelime söylemek. Şöyle bir şey: “Sütun, 8.000 ila 10.000 karakter, konu: Berlin’de bahçe, yılın zamanı: Şubat.” Zack! Yapay zeka zaten kağıda akıcı bir metin döküyor. İnanmıyor musun? O zaman buraya bir göz atın:

“Berlin’de kış henüz bitmedi ama bu, bahçıvanların bahara hazırlanamayacağı anlamına gelmez. Şubat ayında zemin hala donmuş olsa da, bahçeye şekil vermenin birçok yolu vardır. Şubat ayında bahçeciliğe başlamanın en iyi yollarından biri planlamadır. Bu yıl ne ekeceğinize karar vermek için bu zamanı kullanın. İşleri düzenli tutmanın iyi bir yolu, bir bahçe günlüğü veya yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Böylece her zaman yapılması gerekenler üzerinde bir gözünüz olur…” Ve benzeri vb.

Ürpertici, değil mi? Bu satırlar kesinlikle bir edebi şaheser değil ama tamamen okunaksız veya yanlış da değiller. Korkarım lisede bir Almanca kompozisyon için kolayca yeterli olurlar. AI artık insanların genellikle üniversiteye gittiği şeyleri yapabilir: sunumlar, ödevler, hukuk sınavları, savunmalar, bilimsel makaleler, raporlar ve köşe yazıları yazar. Yazarlar muhtemelen yakında sabit hatlı telefonlar ve VHS kasetleri kadar gereksiz olacak. Juli Zeh, Robert Seetaler, Prens Harry, hepsi toplanabilir. Yine de – ikincisi muhtemelen kitabını kendisi yazmadı, ama öyle olsun.

Arboretum Park Härle güzel bir özel parktır

Bu gelişme karşısında korkuyorum ve endişeleniyorum. Gelecekte makineler düşünmeyi ele geçirdiğinde biz insanlar ne olacağız? Bütün gün ne yapıyoruz? Gelecekte yapacak değerli bir şeyimiz var mı? Biz kolay varlıklarız. Örneğin, sadece birkaç yıl önce, mükemmel bir şekilde geri park edebiliyordum. Ratzfat I her park yerine manevra yaptım. Park yardımı olmadan! Geçen gün amcamın eski Dacia’sını ödünç aldığımda gerçekten çok terlemiştim. Aniden bip sesi olmadan park edemedim. Elektroniğe çabuk alışırsın. Muhtemelen de düşünmüyor.

Bilgisayar bilimi profesörü olan kocam bana yeni yazılımdan ilk bahsettiğinde, gerçekten dinlemiyordum. “Bir sonraki dişi domuz bilim tarafından köye sürülecek,” diye düşündüm. Ah adamım. Bu “daha hızlı, daha yüksek, daha ileri” beni deli ediyor. Bilim adamı “100 yıl önce yaşamayı tercih eder miydiniz?” diye sorar. “Belki değil,” diye yanıtlıyorum, “ama içinde Ben de 100 yaşına kadar yaşamak istemiyorum.” Peki, ilerleme korkumla sizi daha fazla rahatsız etmemeliyim, sonuçta bu bir bahçe köşesi. Ve tam şu anda kafamdan akan bir tane (ve yemin ederim!).

Sadık canlar: Kar yağmasa bile çanlar yeri beyaza boyar.Michael Schöne / IMAGO

Şöyle: Trende oturuyorum ve Bonn’dan Berlin’e koşuyorum. Dışarısı çoktan karanlık, yorgunum ve gün uzundu. Ama harika! Güzel bir özel bahçeyi ziyaret ettim: Bonn-Oberkassel’deki Arboretum Park Härle. Burayı görmelisin! 150 yılı aşkın bir süre önce kurulan bahçe, beş hektar büyüklüğündedir ve Siebengebirge’nin eteğinde güneşli bir yamaçta yer almaktadır. Arboretum yirmi yılı aşkın bir süredir bir vakfın himayesinde ve bahçecilik müdürü Michael Dreisvogt iki meslektaşıma ve bana araziyi gezdirdi. “Burada 1400’den fazla farklı ağaç ve çalı var” dedi ve haklı bir gururla gökyüzüne canavar gibi yükselen bir sekoyayı işaret etti.

Her kardelen çeşidinin kendine has özellikleri vardır.

İngiliz modeline göre dikilen sıra dışı ağaçlar, her türden nadir uzun ömürlü bitkiler ve süs çalıları için zemin oluşturur. Kıvrımlı patikalarda yürürken kışlık ayakkabılarımızın altındaki çakıllar gıcırdıyordu. “İngiltere’de de daha güzel olamaz,” diye düşündüm ve soğuk kış havasında dalları hafifçe ileri geri sallanan çiçek açan bir defnenin kokusu sihirli bir şekilde içime çekildi. Botanik bahçesinin kapsamlı kardelen koleksiyonu hakkında bilgi vermek için Bonn’a gitmiştim. Dreisvogt son yıllarda birkaç yüz tane ekti ve şimdi Şubat ayında tamamen çiçek açtılar. Bir kardelen tüfünün önünde durduk.

Usta bahçıvan, küçük bitkilerle ilgili mevcut coşkuyu “Dünyada kardelen sevmeyen muhtemelen yoktur” diye özetledi. “Güllerin dikenleri vardır, yıldızçiçeklerinin yaprakları çirkindir, diğer bitkiler tuhaf kokar. Ama kardelenler mükemmel.” Dünya çapında birkaç bin Galanthus çeşidi olduğunu öğrendim. Adı Yunancadan geliyor – “gála” süt, “ánthos” çiçek anlamına geliyor. Dreisvogt, “Soğanların yerleşmesi birkaç yıl alıyor,” dedi, “ama sonunda kendi kendilerine çoğalacaklar.”

Toprağa: Gelecek kış bahçenizde kardelen olsun istiyorsanız hemen dikmelisiniz.

Toprağa: Gelecek kış bahçenizde kardelen olsun istiyorsanız hemen dikmelisiniz.Doehn / IMAGO

Kardelenlere hevesli olan herkes, ayrıntılar için gözlerini keskinleştirir. Bazı çiçekler çift, bazıları değil. Bazıları küçük çanlara benziyor, yaprakları üzerinde yeşil benekler veya sarı bir pistil var. “Bak,” dedi Dreisvogt, içini görebilmemiz için bir çiçeğin başını dikkatle kaldırarak. “Bu ‘Ailwyn’ çeşidi, çifte gül gibi görünüyor, değil mi?” Evet, ben de öyle düşünmüştüm.

Küçük bitkileri çevreleyen yutturmaca sosyal medya aracılığıyla arttı

Çok kısa bir süre içinde, küçük erken olgunlaşanların büyüsüne tamamen yenik düştüm. Ne iş günü! Alçak şubat güneşi, sanki biri üzerine altın krema serpmiş gibi parkın üzerinde parlıyordu, kameraman ayrıntılı çekimlerde coşkuyla kendini kaybetti ve ben de birkaç metrede bir sonraki küçük zilin önünde dizlerimin üzerine çöktüm, şok oldum. Dreisvogt, ‘Bahçenize galanthus dikmek istiyorsanız, o zaman yazın toprağa bir avuç domates veya sonbahar çimi gübresi koyun’ dedi. Potasyum soğanları güçlü ve sağlam yapar.”

Kardelenler artık ilkbaharın başlarında ve hatta yaz aylarında sadece bir çiçek soğanı olarak ekilebilir. Ve ekim sezonuna denk gelmesi için şu anda ülke çapında “kardelen günleri” düzenleniyor. Burası, inatçı yetiştiricilerin, koleksiyonerlerin, uzmanların ve meraklıların buluşup bitki ve bilgi alışverişinde bulundukları yerdir. Sosyal medya sayesinde, küçük bitkilerle ilgili hype son yıllarda önemli ölçüde arttı ve bu maalesef fiyatlara da yansıdı. Dreisvogt, “Şimdiye kadar satılan en pahalı kardelen geçen yıl 2222 avroya açık artırmaya çıkarıldı” dedi. “Bir ampul!” “Vay canına,” diye yanıtladım. “Tabii ki soğan ölürse bu kötü olur.” Ama iki katına çıkarsa, bu kötü bir dönüş değil.” Güldük.

Arboretum kapılarını birkaç haftada bir ziyaretçilere açıyor. Giriş ücretsizdir, ancak bahçe müdürü ve ekibi bağış almaktan mutluluk duyar. Bu nedenle, sevgili okuyucular, cumhuriyetimizin batısına seyahat ediyorsanız, Bonn-Oberkassel’e bir dolambaçlı yol planladığınızdan emin olun. Buna değer .. Öğleden sonraya kadar çekim yaptık ve vedalaşırken Dreisvogt elime küçük bir tencere koydu. “Bu ‘S’Arnott’ çeşidi,” dedi, “ekstra uzar ve bal gibi kokar.”

Birkaç saat sonra trende oturuyorum, lazımlık ayağımın dibinde ve bu mesajı yazıyorum. Gün, pencerenin dışındaki karanlık manzara gibi geçip gidiyor. hafif hissediyorum Kardelenler sizi mutlu eder. Ne de olsa doğanın gelecek bahar için bir vaadidir bunlar. Umut veriyorsun. Ama başka bir şey göğsümü ısıtıyor. Dünyadaki hiçbir yapay zekanın bu metni yazmış olamayacağı kesinliği. Neyse ki.

Sabine yeri 20 yıldan fazla bir süredir ZDF için televizyon muhabiri olarak çalışmaktadır. Burada “Morgenmagazin”in “Platz im Garten” bölümü için doğa, bahçeler, ekoloji ve sürdürülebilirlik konularında düzenli olarak raporlar hazırlıyor. Ekim 2021’de “Bahçede: Yumru ve kompost arasında hayatın tamamı yatıyor” adlı kitabı.