“Pastayı Kurtar”da her yüz şekline uygun şapkalar var

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Genç bir ilişkinin güzel yanı – cüretkar aşkın sonsuza dek süreceği yönündeki yanlış umut dışında – birçok yeni şey öğrenebilmenizdir. Örneğin yeni partnerin yaşadığı yeni bir mahalle. Ve ben bir Moablı olarak Kreuzberg'den birine aşık olduğum için, benim durumumda bu Graefekiez olurdu.

Elbette Planufer ile Urbanstraße arasındaki bölgeyi zaten çok iyi biliyordum. Ancak son birkaç ayda burada hala ne kadar çok sevimli, sahibi tarafından yönetilen dükkanların olduğunu fark ettim. Bir vitrinde kendi yapımım keçe broşlar var, diğerinde özenle tasarlanmış dildolar var. Ve bir sonraki: şapkalar, şapkalar, şapkalar!

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Save the Cake aylardır gitmek istediğim dükkanın adı. Tutkulu bir şapka takan biri olduğumdan değil, tam tersine. Şapkaları hiç sevmiyorum; 37 yıldır bu inançla yaşıyorum. Örneğin, şapka altında gerçekten boksör görünen, oldukça yuvarlak bir ay yüzüm var.

Bir diğer sorun da saçlarım, daha doğrusu yokluğu. Kel bir kafam var, bu da çoğu modelde kulaklarımın sağında ve solundaki şapkanın içini itici bir şekilde görebileceğiniz anlamına geliyor. Ama belki de, Graefestrasse 68'deki parlak renkli mağazaya girdiğimde henüz doğru kişiyi bulamadığımı düşünüyorum – doğru şapkayı, yani elbette, söylediğim gibi doğru adam köşede yaşıyor.

Hasenheide yolunda: Yazlık şapkaya ihtiyacınız varsa buraya uğramalısınız.Emmanuele Contini

En azından Uli Scheer böyle görüyor: “Gerçekten şapka takmayan çok az insan var” diyor dükkan sahibi ve hafif bir gülümsemeyle ekliyor: “Erkek arkadaşım da onlardan biri.” Partnerinin giyebileceği tek bir form var, “bazen ona başka bir şey giydiriyorum ama sadece biraz eğlenmek istiyorsak.” Ama benim durumumda, Kreuzberg şapka mağazasını tam on yıldır işleten uzman. konuya son derece ciddi bir şekilde yaklaşmak istediğine dair bana söz veriyor.

Şu ana kadar muhtemelen çok dar olan ve yüzümün şişkinliğini vurgulayan modeller denediğimden şüpheleniyor; her giyside olduğu gibi, başlıkta da dengeli orantılara sahip olmak önemlidir. Ve doğru boyutta bir şapkayla, kafa ile siperliği arasındaki aptal boşluklar artık sorun teşkil etmeyecektir.

Daha pahalı birkaç şeyim de var ama Kreuzberg'de nadiren onlardan kurtuluyorum.
Uli Scheer

Uli Scheer şapka bedenimi belirledikten sonra – “58, gerçekten her zaman uygun bir şeyler bulmanız gereken standart bir beden”, bunu öğrenmekten memnuniyet duyuyorum – ürün yelpazesinde yolumu bulmaya çalışıyorum. Kel kafamın üzerinde yavaş yavaş farklı modeller dolaşıyor; Save the Cake'de seçim yapabileceğiniz gerçekten yeterli şey var.

Altı panelli veya sekiz panelli yapıya sahip, düğmeli veya düğmesiz düz kasketler ve düz kasketler, fötr şapkalar, bowling şapkaları ve silindir şapkalar, gezginler ve büyüleyici şapkalar, akla gelebilecek her renkte kurdeleler, disket şapkalar, cloche şapkalar, kovboy şapkaları ve benzeri şeyler “vızıltılı testere” olarak adlandırılıyor – tavana kadar. Burada yüzlerce model yığılmış durumda.

En küçük dekoratif detaya kadar: Burada şapkasız hiçbir şey ve hiç kimse yapamaz.

En küçük dekoratif detaya kadar: Burada şapkasız hiçbir şey ve hiç kimse yapamaz.Emmanuele Contini

Fiyatlar 30 ile 200 euro arasında orta bir aralıkta. Uli Scheer, “Ayrıca birkaç pahalı şeyim daha var; örneğin İtalyan Borsalino markasından 50 gramlık şapkalar” diyor. “Ama daha çok kendi hobim nedeniyle mağazadalar; Kreuzberg'de böyle bir şeyden nadiren kurtulurum.”

Genel olarak Graefestrasse'nin güney kısmı, örneğin Charlottenburg'un aksine, Berlin'in bir şapka dükkanının kapıdan giren müşteriler için umut edebileceği bir köşesi değil. Ben Domuz Eti Elması denilen şeyi kel kafamın üzerinde dengelerken Uli Scheer, “Güneş parladığında, Hasenheide'ye büyük hac yolculukları başladığında, insanlar her zaman kendiliğinden gelip bir yazlık şapka alırlar” diyor. “Fakat bu alanda her şeyden önce, neyse ki çok sadık olan düzenli müşterilerimize güvenmek zorundayız.”

Berlin'de çoğu insan beyzbol şapkası veya bereyi tercih ediyor; pratiklik ana odak noktasıdır.
Uli Scheer

Dükkan sahibi bana onlardan biri olabilmem için detaylı tavsiyeler veriyor. Her zaman raflardan ve kutulardan yeni şekiller çıkarıyor, en azından beni hemen utandırmayan modelleri hatasız seçiyor. Mesela oyuncunun hiç de kötü olduğunu düşünmüyorum, yumuşak yüzüme bile farklı bir hava katıyor. Kenarı, bandı veya diğer fırfırları olmayan, yuvarlak bir şapka olan Docker olarak adlandırılan şapkanın da tamamen yanlış olduğunu düşünmüyorum.

Uli Scheer, bu tür modellerin son zamanlarda oldukça iyi performans gösterdiğini söylüyor; tıpkı balıkçı şapkalar ve Elbsegler gibi, kordon süslemeli sivri uçlu şapkalar, tarihsel olarak Berlin'den çok Hamburg'da bulunuyor. Zaten bizim şehrimizde insanlar çoğunlukla beyzbol şapkası ya da bereyi tercih ediyor, “pratiklik her zaman ön planda”. Aynı şey muhtemelen genel olarak Alman şapka kullanıcıları için de söylenebilir.

Dikkat: En yuvarlak ay yüzü bile burada bir şeyler bulacaktır.

Dikkat: En yuvarlak ay yüzü bile burada bir şeyler bulacaktır.Emmanuele Contini

Bu bakımdan uzman, birisinin Almanya'nın – örneğin İtalya veya Büyük Britanya'nın aksine – bir şapka ülkesi olmadığını söylemesini gerçekten kabul etmek istemiyor. “Buradan başka bir yerde insanların kafalarını daha fazla taktıklarından şüpheliyim, sadece diğer ülkelerde tercih edilen modeller belki daha gösterişli.” Almanya'da erkekler özellikle basit, göze çarpmayan ve pratik olanı tercih ediyor – “özellikle. sıklıkla “seyrelmiş saçları gizlemek istediğinizde.”

Yıllardır “saç incelmesi”nden söz edemeyen ben bile sonunda Save the Cake'de aradığımı buldum: Sonunda pamuk-keten karışımından yapılmış yuvarlak, düz bir başlık. sekiz parçalı yapı ve bir düğme alışveriş çantamda bitiyor; Bamberg şirketi Bullani'den geliyor, Almanya'da elle yapıldı ve fiyatı hala sadece 110 avro.

Baş ve kenar arasındaki boşluklar mı? Bir boksör gibi büyük yanaklar mı? Bu şapkanın altında gerçekten hiçbir şey göremiyorum; yeni keşfettiğim yarım bilgiyle satın alacağım son şapka kesinlikle bu değil. Her halükarda, Uli Scheer şapkaları çok iyi takabildiğimi düşünüyor ve yeni arkadaşım da öyle düşünüyor.

Pastayı sakla. Graefestrasse 68, 10967 Berlin. Pazartesi-Cuma 11:00 – 19:00, Cumartesi 11:00 – 18:00. www.savethecake.de