“Savaş alanından sevgilerle”

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Ukrayna’dan on iki tasarımcı, bu Cumartesi (1 Nisan) Salon am Moritzplatz’da koleksiyonlarını satıyor. Basın mensubu Kristina Hellhake tarafından organize edilen pop-up shop, özellikle Ukraynalı moda tasarımcılarının Berlin’de gördüğü ilk destek değil.

Birkaç sezon boyunca, Almanya Moda Konseyi’nin organizasyonel desteği ve Senato Ekonomi, Enerji ve İşletme Departmanı’nın finansal desteği ile bazıları yeni koleksiyonlarını Berlin Moda Haftası’nda sunabildi. Bunlar arasında, örneğin Kiev’den Jean Gritsfeldt veya her ikisi de kendi soyadları altında plak şirketleri işleten Kristina Bobkova ve Lilia Litkovska; Bobkova 2000’de, Litkovska ise 2009’da kuruldu.

Alışveriş ipucu

Moritzplatz’daki salonda pop-up

Geçici mağaza bugün, 1 Nisan Cumartesi, Oranienstraße 58 adresinde 11:00 ile 19:00 saatleri arasında açıktır. Moda markaları Atelier Handmade, Bobkova, Body wear, Brua, Elena Reva, Less Less, Litkovska, Ost Won, Paskal, Puostovit, Stelmashov ve Zhilyova.

Hellhake’e göre Oranienstraße 58’de açılan pop-up mağazası, onlara Berlin’de tasarımcılar ve genel olarak Ukrayna halkı için dayanışma ve desteğin, olayın üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçtiğini göstermeyi amaçlıyor. Rus saldırganlık savaşının patlak vermesi kesintisizdir.

Kristina Bobkova ve Lilia Litkovska’ya, onların da şu anda markalarını organize etme şekillerini geliştirip geliştirmediklerini ve umutlarını kaybetmemeyi nasıl başardıklarını anlamak için beş soru sorduk.

Bayan Bobkova, Berlin’de Ukrayna’ya yönelik desteğin ve dayanışmanın savaşın patlak vermesinden sonra bir yılı aşkın süredir devam ettiği izlenimine sahip misiniz?

Kristina Bobkova: Evet, Ukrayna’ya verilen destek bana öyle geliyor ki birkaç kat arttı. Rus saldırganlığının dehşetinin farkında olan birçok kişi ve ülke, özgürlük mücadelesinde Ukrayna ile güçlerini birleştirdi. Ne yazık ki, moda endüstrisine verilen destek Haberin Detaylarıda kaldı. Belki bu da sorun değil. Ukraynalı markaların kendi başlarına çalışması, Avrupa pazarını fethetmesi, Ukrayna’da ekonomiyi güçlendirmesi gerekiyor. Ama elbette her türlü destek ve yardım için mutlu ve minnettarız!

Lilia Litkovska: Kesinlikle! Bir yıl önce bu trajik durumda büyük bir merhamet dayanışması vardı. Şimdi hala çok fazla destek var çünkü insanlar cesaretimizden etkileniyor. Ukraynalı olmaktan gurur duyuyorum. Ve ülkemiz için ne kadar acı verici ve zor olursa olsun, Avrupa’da özgürlüğümüzü ve barışımızı savunmaya devam edeceğiz.

Brua etiketinden takılarcanavar

Ukrayna’da moda ve tasarım sahnesini canlı tutmak için şu anda en önemli olan ne tür bir destek?

Kristina Bobkova: En büyük destek sağlanan satış platformlarından ve bunun sonucunda Ukrayna modasına yönelik müşterilerden gelen siparişlerden geliyor. Ancak dergilerde ve diğer medyada çalışmalarımız hakkında haber yapmak da son derece önemlidir. Ayrıca birkaç sezondur aktif olarak yer aldığım Berlin Fashion Week’e katılmak markam için çok önemli. Bunu ve şu anda bir girişimci olarak deneyimlediğim finansal desteği gerçekten takdir ediyorum.

Lilia Litkovska: Yeni pazarlara girmenin aşamalarını sağlamak ve mali maliyetleri azaltmak. Ukraynalılar yaratıcı ve tasarımcılarımız dünyanın her yerinden büyük ilgi görüyor. Ancak savaşta çok şey kaybettik ve sadece etkinliklerde yer almak finansal fırsatlarımızı artırabilirdi. Bu nedenle, birkaç sezondur modamı sergileme fırsatı bulduğum Berlin Moda Haftası’nın desteği için çok müteşekkirim – çok etkili.

Less Less'den gömlek elbise

Less Less’den gömlek elbiseDaha Az

Etiketiniz şu anda nasıl organize edildi? Kendiniz nerede çalışıyorsunuz, ekibiniz nerede bulunuyor? Ve nerede üretiliyor?

Kristina Bobkova: Savaşın başından beri çocuklarımla Almanya’da yaşıyorum ve koleksiyonlarımı buradan geliştiriyorum. Markamız alıcılar, showroomlar, influencerlar ve özel müşterilerle çalışabilmek için burada geçici bir kamp kurdu. Ancak tüm yapım ve ekip hala Kiev’de, tarihi şehir merkezindeki Vozdvizhenka Caddesi’nde. Önceliğimiz yerel çalışanlarımızdır. Ayrıca şirketimizin kritik durumuna rağmen herhangi bir maaş kesintisi yapmayarak ailelerine destek olmak istiyoruz. Ne de olsa her ailede orduda şu anda ön saflarda bizi koruyan en az bir erkek, oğul, koca veya erkek kardeş var. Bu nedenle, doğrudan Kiev’de iş bulmak için üretimimizi başka şehirlere ve ülkelere kaydırmıyoruz. Her şey oldukça iyi gidiyor, yeni koşullara uyum sağladık. DHL, çok önemli olan Ukrayna’ya geri döndü. Genel müdürümüz Oksana Tsydinska ve ben, özellikle markamızı kurtarmak söz konusu olduğunda, çok esnek ve yaratıcıyız. Ek olarak, pandeminin zor zamanları bize nasıl daha dijital çalışabileceğimizi ve konu lojistik olduğunda alışılmadık yollardan geçebileceğimizi çoktan öğretmişti.

Lilia Litkovska: Nerede olursam olayım yaratıcılık benim içimde. Sürekli yeni koleksiyonlar üzerinde çalışıyorum. Şu anda iki şehir arasında gidip geliyorum – ailemin şimdi yaşadığı Paris ve yaratıcı ekibimin ve prodüksiyonumun halen bulunduğu Kiev. Yüzde 100 Ukrayna’da yapılan moda ürünleri üretiyoruz. Savaşın başlangıcından beri etiketlerimizde “Litkovska – savaş bölgesinden sevgilerle” yazıyor.

Puostovit marka tasarımları

Puostovit marka tasarımlarıpuostovit

Siz de Ukrayna’daki mevcut durumu tarzınıza yansıtıyor musunuz?

Kristina Bobkova: Tüm hayatım – ve sadece benim değil, tüm Ukraynalıların hayatı savaş öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılıyor. Hayatımız bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Ailelerimiz ayrıldı, kendi evlerimizden ve akrabalarımızdan uzakta kalmaya zorlandık – tüm hayatımız sürekli tehdit altında. Bu inanılmaz stresten teselli ve korunmayı hayır işlerinde, terapide, meditasyonda ararız. Ve işim bana yardım ediyor! Geçen yıl Berlin Moda Haftası’nda iki kez yeni koleksiyonlar sunduk ve Şangay, New York ve Paris’te showroomlar organize edebildik. Elbette ülkelerden, insanlardan ve atmosferden ilham alıyorum ama asıl ilham kaynağım aslında bir sanatçı ve zanaatkar olarak korumak istediğim ülkem, kültürü, gelenekleri. Örneğin, Ukraynaca rüya anlamına gelen Mriya adlı yeni koleksiyonum, barış arayışı ve vatanımın yeniden doğuşu hakkında. Günlük hayatına devam etmek için mücadele ederken, görünmeyen bir trajediyle karşı karşıya kalan çağdaş bir Ukraynalı kadının imajını yansıtıyor.

Lilia Litkovska: Evet, elbette! Şu anda yaşadığım her şeyi – duygularımı, endişelerimi, gururumu – tasarımlarıma taşıyorum. Her zaman değil, ama bazen bu doğrudan görülebilir. Örneğin geçen yıl Nisan ayında Londra Moda Haftası’nda sergilediğim sarı kollukları koleksiyonuma eklediğimde. Bu kol bantları, Ukraynalı savunucuların savaş alanında birbirlerini tanımalarına olanak tanır. Kocam da orada böyle bir kol bandı takıyordu – yani bu unsur aynı zamanda bu zor zamanda onunla olan bağlantımı da temsil ediyordu.

Stelmashov'dan deri takım elbise

Stelmashov’dan deri takım elbiseStelmaşov

Savaşın başlamasından bir yıl sonra umudunuzu kaybetmemeyi nasıl başarıyorsunuz?

Kristina Bobkova: En büyük umudum Ukrayna için bir zafer ve çocuklarımla birlikte evime, Kiev’e, kocamın yanına dönmek. Ve yine orada koleksiyon yapmak için stüdyomuza. Birçok Ukraynalı kadının bu baharda eve dönebileceğine inanmak istiyorum. Ekonomimizi canlandırmaya inanıyorum. Ve ailelerimizin ve çocuklarımızın güvenliği için umut ediyorum.

Lilia Litkovska: Sonunda galip geleceğimize eminim. Ama bunun birkaç aydan fazla süreceğini de biliyorum. Umut etmeye, yaşamaya ve savaşmaya devam etmeliyiz. Ve bir şeyler yaratın.